Investování do poštovních známek

Investování volných finančních prostředků a vhodná diverzifikace investičního portfolia více směry, aby dočasným nebo trvalým znehodnocení komodity, akcie a či jiné oblasti nebyly ohroženy všechny investované peníze, je problém mnoha investorů. Filatelie představuje vhodnou oblast pro relativně bezpečné uložení části volných prostředků. Jako každá investice i vložení prostředků do poštovních známek má své výhody a nevýhody a není zcela bez rizika možné finanční ztráty.

 

Otázky a odpovědi

Než se pustíte do nákupu zoubkových obrázků, je nutné zodpovědět si několik otázek:

 • Chci známky sbírat, nebo do nich investovat?
 • Jsem, nebo nejsem filatelista?
 • Jaké finanční prostředky mám na investici vyčleněné?
 • Jde mi o krátkodobé uložení prostředků, nebo o dlouhodobou investici?
 • Jaké jsou výhody investice do filatelie?

 

Chci známky sbírat, nebo do nich investovat?

To je zásadní otázka, která stojí na počátku Vaší úvahy o investování do filatelie. Sběratelství poštovních známek nemá s investováním do filatelie téměř nic společného. Samotné sbírání známek je koníček, který stejně jako jiné zájmové aktivity stojí finanční prostředky. Takto utracené peníze se zřejmě nikdy nevrátí v plné výši, ovšem přinesou sběrateli příjemné chvíle strávené sháněním chybějících kousků a sestavováním sbírky, která bude vyjádřením Vašeho zájmu o danou oblast.

Původně zamýšlená investice do poštovních známek se může stát sběratelskou vášní a investor si tak může současně vybudovat reprezentativní sbírku. Má to však svá úskalí. Pokud se investice promění ve vášeň, investor přestává uvažovat jako investor a začíná myslet jako sběratel. Snadno se pak stane, že investor při nákupu chybějícího kusu do sbírky nezaplatí na aukci rozumnou investiční cenu, ale sběratelskou cenu, která je v rozporu s jeho investičním záměrem.

Jsem, nebo nejsem filatelista?

Aby se součástí Vašeho investičního portfolia stala filatelie, nemusíte být nutně znalcem v oboru. Základní orientace v oblasti je výhodou, abyste se nestali obětí zdánlivě výhodných investičních nabídek. Pro samotný začátek investování však není odbornost v oboru filatelie podmínkou.

Nastartujeme Vaši investici nejen poskytnutím kvalifikovaného poradenství při výběru Vaší investiční specializace, ale pomůžeme také s doporučením pro nakupování a zastoupením při nákupech. Spolupracujeme s předními českými i zahraničními obchodními firmami, aukčními domy a soudními znalci v oboru pravosti. Důraz klademe na bezpečnost investice, ochranu před padělky a diskrétnost při zastupování Vaší osoby naším investičním agentem.

Jaké finanční prostředky mám na investici vyčleněné?

Při sestavování investičního plánu je nutné rozhodnout se, zda preferujete dlouhodobou strategii nebo zda se jedná o jednorázovou investici volných prostředků. Podle toho se odvíjí strategie nákupů a určení oblasti, do které je vhodné investovat. Některé investiční položky se pohybují v řádech tisíců korun, jiné vyžadují vklad desítek až stovek tisíc. Je tedy třeba reálně zvážit Vaše investiční možnosti.

Jde mi o krátkodobé uložení prostředků, nebo o dlouhodobou investici?

Plánovaný časový horizont trvání investice má zásadní vliv na investiční strategii. Samotné nákupy s sebou nesou náklady v podobě poplatku za zprostředkování aukčnímu domu, znaleckého posudku pravosti známek a investičního poradenství agenta. Filatelistické portfolio pro investiční účely musí být dostatečně diverzifikované, aby se minimalizovaly ztráty v případě nenadálé potřeby získat finanční prostředky zpět odprodáním portfolia. Při rychlé neplánované přeměně známek na hotovost je třeba vzít v potaz, že ne všechny části portfolia se budou prodávat stejně rychle. Například u plánovaného prodeje raritních kousků se vyplatí počkat na zajímavou nabídku kupce a prodej neuspěchat.

Jaké jsou výhody investice do filatelie?

Filatelie a její příbuzné obory nabízejí poměrně stabilní prostředí pro uložení části Vašeho investičního portfolia. Vzhledem k velikosti známek budete mít jako investor nízké náklady na zabezpečení, na rozdíl od mnohých jiných komodit není třeba pancéřová místnost pro uchování či bezpečnostní služba pro běžný převoz, stačí pronájem bezpečnostního boxu v bance nebo jiném bezpečném místě.

Cenová stabilita a dlouhodobé výnosy v nárůstu cen tohoto artiklu přivedly do řad investorů nejednu známou osobnost ze světa obchodu, celebrit i panovníků. Pokud si nepřejete, aby bylo Vaše jméno známé veřejnosti, při vytváření investiční strategie i při realizaci nákupů a prodejů se můžete nechat anonymně zastoupit naším agentem. Vaše investice tak zůstane v bezpečí a anonymitě.

Závěrem

Investice do filatelie se může stát menší, ovšem bezpečnou položkou Vašeho investičního portfolia. Vzhledem k povaze investování i v tomto oboru existuje riziko, že výsledek investice nemusí naplnit Vaše očekávání. Při dodržení investičního plánu a předem daných doporučení je však riziko ztrát nízké. Je pouze třeba uvažovat jako investor, nepodlehnout svodům nápadně výhodné koupě a dbát na všechny způsoby ověřování pravosti artiklu před koupí.

 

Naše služby

 • poradenství při vytvoření investičního záměru a plánu
 • poradenství při nákupu a prodeji filatelistického materiálu
 • zajištění ověření pravosti u soudních znalců u nás i v zahraničí
 • pomoc při znaleckém odhadu ceny Vašeho materiálu
 • služby aukčního agenta při anonymních nákupech na aukcích a u obchodníků
 • sledování situace na českých a zahraničních aukcích a tipy na vhodnou investici

 

Ceník

První orientační rozhovor pro rozhodnutí se, zda je pro Vás investice do filatelie vhodná, je zdarma (cca 1 hodina). Následné vytvoření investičního plánu, sledování položek v aukcích či zastupování při nákupech se řídí předem dohodnutou smluvní cenou.

Tomáš Gregor, investiční poradce a obchodní agent

Filatelii se věnuji již více než patnáct let, po většinu této doby jako aktivní obchodník a současně jako sběratel především artefaktů válečné poštovní historie.